poniedziałek, 6 czerwca 2016

Krewetki po hiszpańsku


Flavour match: krewetki + papryka + cytryna + ryż


Z zielonych papryczek padron przygotowuje się znany hiszpański tapas - pimientos de padron. Wystarczy podsmażyć je na oliwie z oliwek i posypać solą. Wyjątkowe w tym daniu jest to, że nie wiadomo która papryczka będzie ostra, ponieważ bardzo różnią się one stopniem pikantności. Niestety te sprzedawane w Polsce (te które mi udało się kupić) są w 100% łagodne, co nie zmienia faktu, że są pyszne. Lekko gorzkawe, chrupiące, soczyste - idealnie pasują do krewetek tworząc lekkie, świeże i przyjemne danie.

Krewetki obrałem z pancerzyków i oczyściłem. Dodałem do nich sok z połowy cytryny, sól, pieprz, trzy liście laurowe, dwa przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i trochę oliwy z oliwek. Wymieszałem i odstawiłem na 15 minut. W tym czasie podsmażyłem na oliwie około 10 papryczek padron pokrojonych w talarki (razem z pestkami) i jedną cebulę pokrojoną w kostkę. Gdy warzywa zmiękły, na patelnię dodałem krewetki. W tym czasie na patelni wylądowało też trochę masła, posiekana bazylia oraz natka pietruszki. Można teraz dodać odrobinę białego wytrawnego wina - dodatkowo wzbogaci smak. Całość smażyłem około 7-8 minut.


Tak przygotowane krewetki podałem z białym ryżem, który gotowałem z kilkoma listkami bazylii. Morski smak krewetek, gorzkawy papryczek, kwaśny cytryny i słodki cebuli świetnie się balansowały. Całość podkręcał aromat bazylii i pietruszki, jednak to krewetki były w tym daniu na pierwszym miejscu. Sos który utworzył się na patelni dobrze współgrał z bazyliowym ryżem. Bardzo żałuję, że nie trafiłem na żadną ostrą papryczkę: pikantne akcenty to coś czego trochę brakowało. Następnym razem warto więc dodać może małą czerwoną papryczkę chili: urozmaici danie i smakiem i kolorem.





Lista składników:
400g krewetek
10 papryczek padron lub innych
1 cebula
1 cytryna
masło
oliwa z oliwek
pietruszka
bazylia
pieprz, sól, liść laurowy
ryż

Ocena: 8 / 10

środa, 1 czerwca 2016

Ciecierzyca z pomidorowym sosem



Flavour match: ciecierzyca + pomidory + marchewka + bazylia + pietruszka

Ciecierzyca to jedno z moich ulubionych warzyw, jednak jest uciążliwa w przygotowaniu. Najpierw trzeba ją moczyć przez noc, a potem jeszcze gotować przez około 1.5 - 2 godziny. Niemniej, jej smak rekompensuje każdą minutę poświęconą na jej przygotowanie. Ostatecznie, można użyć gotowej, ugotowanej, w puszce. Ciecierzyca jest bardzo bogata w białko, błonnik i witaminy. W smaku jest delikatna, o lekko strączkowej nucie. Najczęściej używa jej się do przygotowania humusu, ale świetnie sprawdza się też jako dodatek do mięsa lub warzyw, zamiast ziemniaków.

Dzień wcześniej zalałem umytą ciecierzycę zimną wodą i zostawiłem na noc. Następnego dnia zmieniłem wodę i gotowałem napęczniałe ziarna w szybkowarze przez 50 minut. Można gotować pod normalnym ciśnieniem, ale wtedy czas gotowania może wynieść aż 2 godziny. W tym czasie polędwiczkę wieprzową oczyściłem z błon i ścięgien, pokroiłem na plastry o grubości około 1.5 cm i dobrze popieprzyłem. Smażyłem z każdej strony po około 2 minuty na oliwie z oliwek z masłem w stosunku 1:1. Następnie same polędwiczki, bez sosu który wyciekł w trakcie smażenia, piekłem jeszcze w piekarniku w temperaturze 180 °C przez około 12-14 minut, aż mięso w środku osiągnęło temperaturę 77 °C. Do tego dania, zamiast polędwiczki, świetnie sprawdzi się również pierś z kurczaka. Ważne, żeby kurczaka dłużej trzymać w piekarniku, ponieważ jego mięso będzie najlepsze gdy osiągnie temperaturę 84 °C.

Soków, które zostały na patelni po smażeniu absolutnie nie wylewamy! Dodaję do tego trzy świeże pomidory ze skórką (ona ma najwięcej smaku), sporo świeżej bazylii i pietruszki, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, sól, pieprz oraz odrobinę octu balsamicznego. Całość blenduję i lekko redukuję na małym ogniu.

Polędwiczkę i ciecierzycę wymieszaną z sosem podaję z tartą marchewką. Świeży, orzeźwiający smak pomidorów świetnie kontrastuje z ciężkim, mięsnym aromatem polędwiczki. Pomidory podkreślają też nieco nudny smak ciecierzycy. Tarta marchewka przyjemnie wyróżnia się na tym tle swoją chrupkością i soczystością. Pycha!


Lista składników:
300 g ciecierzycy
250 g polędwiczki wieprzowej / piesi z kurczaka
3 pomidory
5 marchewek
bazylia
pietruszka
oliwa z oliwek
masło
sól, pieprz

Ocena: 8 / 10